Awards

Conference Image

January 2021

SCVMUN 2021

Outstanding Delegate

  • Alex Zhang & Vincent Fu (WHO)
  • Amy Hu & Sargun Dhillon (UNESCO)

Honorable Mention

  • Elizabeth Lee & Nathan Wang (World Bank)
  • Janelle Cai & Sriya Vennam (NATO)
  • Sophia Chen & Sylvia Li (Legal)

Verbal Commendation

  • Conner Yin & Ritvik Dutta (Security Council)
  • Swarnya Srivastava & Krish Dev (UNEP)

Research Award

  • Amy Hu & Sargun Dhillon (UNESCO)
  • Dylan Yang & Thomas Yu (IAEA)
  • Elizabeth Lee & Nathan Wang (World Bank)
  • Grace Tan & Jessica Zhang (SOCHUM)

December 2020

SFMUN 2020

Best Delegate

  • Alex Zhang (UNHCR)

Honorable Mention

  • Amy Hu & Nathan Wang (Senate)

Verbal Commendation

  • Dylan Yang & Maggie Yang (SPECPOL)
  • Elizabeth Lee (UNODC)
  • Grace Tan & Jessica Zhang (DISEC)
  • Sargun Dhillon & Swarnya Srivastava (SPECPOL)

Research Award

  • Grace Tan & Jessica Zhang (DISEC)

November 2020

SMUNC 2020

Outstanding Delegate

  • Janelle Cai (DISEC)
  • Thomas Yu (JCC Cuban Missile Crisis USSR)

Honorable Mention

  • Amy Hu & Sargun Dhillon (ECOFIN)

Verbal Commendation

  • Maggie Yang & Swarnya Srivastava (ECOFIN)

Research Award

  • Christopher Lee (Berlin Conference)

March 2020

BMUN 2020

Honorable Mention

  • Arthur Ji & Michael Ding (Financial Security Board)
  • Howard Peng (Joint Crisis Committee — New)

Research Award

  • Lawrence Wu & Thomas Yu (WHO)
  • Janelle Cai (NGO Forum)
  • Jeffrey Meng (ICJ)

January 2020

SCVMUN 2020

Best Delegate

  • Eric Lee & Madeline Choi (UNESCO)
  • Arthur Ji & Pranav Kumar (World Bank)
  • Medhansh Kashyap & Howard Peng (UNSC)

Outstanding Delegate

  • Soumil Gupta & Sriya Vennam (UNEP)
  • Jiani Tian & Alekhya Natarajan (WHO)
  • Nathan Wang & Elizabeth Lee (DISEC)

Honorable Mention

  • Dylan Yang & Sylvia Li (SOCHUM)
  • Juhi Shyamsukha & Sophia Chen (WHO)
  • Christopher Lee & Anshul Dash (DISEC)
  • Larry Wu & Thomas Yu (IAEA)
  • Michael Ding & Adi Budaraju (World Bank)

November 2019

SMUNC 2019

Best Delegate

  • Parth Asawa (JCC India)

Outstanding Delegate

  • Nathan Wang & Elizabeth Lee (Senate)
  • Eugene Yoon & Conner Yin (SOCHUM)

Honorable Mention

  • Matthew Philip & Medhansh Kashyap (ECOSOC)
  • Advait Buduraju & Michael Ding (SOCHUM)
  • Aman Desai (Cyber)

Verbal Commendation

  • Christopher Lee & Larry Wu (ECOSOC)
  • Howard Peng (UNEP)

October 2019

GMUNC VI

Best Delegate

  • Parth Asawa (CIA)
  • Iman Malik & Aman Desai (WHO)
  • Matthew Philip & Medhansh Kashyap (Arctic)
  • Eric Lee (SOCHUM)

Outstanding Delegate

  • Nelson Mu (BHOC)

Honorable Mention

  • Sean Chen & David Dang (UNSC)
  • Sivani Gangaram (SOCHUM)
  • Sophia Chen (SOCHUM)

Verbal Commendation

  • Zubayir Kazi (UNHCR)
  • Maggie Yang (SOCHUM)

Research Award

  • Dylan Yang (BHOC)

April 2019

SBMUN V

Outstanding Delegate

  • Sylvia Li (NMOC)
  • Sarah Tan (WHO)
  • Elizabeth Lee (WHO)

Honorable Mention

  • Nathan Wang (Syria)

Research Award

  • Elizabeth Lee (WHO)

February 2019

NAIMUN LVI

Honorable Mention

  • Iman Malik & Aman Desai (UNSC)

Verbal Commendation

  • Advait Budaraju (LEGAL)
  • Soumil Gupta & Juhi Shyamsukha (UNDP)

February 2019

BMUN LXVII

Best Delegate

  • Amit Chandramouly (Ad-Hoc)

Outstanding Delegate

  • Alex Zhang (CSC)
  • Iman Malik (Press Corps)
  • Arthur Ji (UNIDO)
  • Eric Wang (Historical Crisis)
  • Advait Budaraju & Pranav Kumar (DISEC)

Honorable Mention

  • David Dang & Aman Desai (ILO)
  • Michael Ding & Sriya Vennam (ECOFIN)
  • Anushka Vijay & Soumil Gupta (ILO)
  • Sean Chen & Pranav Reddy (UNEP)
  • Sriman Kalam & Joshua Onozawa (SOCHUM)

Research Award

  • Alex Zhang (CSC)

January 2019

MVMUN Mock January 2019

Best Delegate

  • Dylan Yang & Nathan Wang (DPRK)

Outstanding Delegate

  • Sylvia Li & Elizabeth Lee (USA)

Honorable Mention

  • Soumil Gupta & Sriya Vennam (Spain)

Verbal Commendation

  • Upasana Dilip & Anita Chamraj (Japan)
  • Advait Budaraju & Michael Ding (RoK)

Research Award

  • Advait Budaraju & Michael Ding (RoK)

January 2019

SCVMUN 2019

Best Delegate

  • Jiani Tian & Alekhya Natarajan (WHO)
  • Eric Lee & Anushka Vijay (DISEC)

Outstanding Delegate

  • Juhi Shyamsukha & Lakshmi Talapaneni (UNHCR)

Honorable Mention

  • Aman Desai & Iman Malik (UNSC)
  • Nelson Mu & Amit Chandramouly (NATO)
  • Brandon Guo & Jeffrey Liu (IAEA)
  • Arthur Ji & Nathan Wang (World Bank)
  • Advait Budaraju & Michael Ding (ECOSOC)

Verbal Commendation

  • Anshul Dash & Ritvik Dutta (UNHCR)

Research Award

  • Jiani Tian & Alekhya Natarajan (WHO)
  • Sylvia Li & Elizabeth Lee (ECOSOC)

November 2018

MVMUN Mock November 2018

Best Delegate

  • Nathan Wang & Sriya Vennam (USA)

Outstanding Delegate

  • Sean Chen & Pranav Reddy (Nigeria)

Honorable Mention

  • Dylan Yang (ESA)
  • Eric Lee & Larry Wu (DPRK)

Verbal Commendation

  • Sylvia Li & Lakshmi Talapaneni (Canada)
  • Aman Desai & Adi Bhudaraju (UK)

Research Award

  • Nathan Wang & Sriya Vennam (USA)

November 2018

SMUNC 2018

Best Delegate

  • Amit Chandramouly (JCC Venice)

Outstanding Delegate

  • Aman Desai & Iman Malik (COPUOS)

Honorable Mention

  • Parth Asawa (Prague Spring)
  • Nelson Mu (Legal)
  • Pranav Reddy (JCC Florence)
  • Soumil Gupta & Juhi Shyamsukha (OAS)

Verbal Commendation

  • Advait Budaraju (Legal)
  • Arthur Ji (JCC Milan)

Research Award

  • Jiani Tian & Alekhya Natarajan (WHO)

October 2018

GMUNC V

Best Delegation

Best Delegate

  • Parth Asawa (USNSC)
  • Nelson Mu (WHO)
  • Aman Desai (INSC)
  • Alex Zhang (SOCHUM)
  • Brandon Guo & Jeffrey Liu (DISEC)

Outstanding Delegate

  • Advait Budaraju (SOCHUM)
  • Jiani Tian (WHO)

Honorable Mention

  • Eric Wang (UNHRC)
  • Iman Malik (INSC)
  • Arthur Ji (USNSC)
  • Juhi Shyamsuhka (WHO)
  • Nathan Wang & Larry Wu (DISEC)

Verbal Commendation

  • Alekhya Natarajan (WHO)
  • Thomas Yu (UNHRC)

Research Award

  • Alex Zhang (SOCHUM)

September 2018

MVMUN Mock September 2018

Best Delegate

  • Dylan Yang (United Kingdom)

Outstanding Delegate

  • Advait Budaraju (Romania)
  • Nathan Wang (USA)

Honorable Mention

  • Abhinav Kommula (Nigeria)
  • Richard Liu (Ghana)
  • Lakshmi Talapaneni (Denmark)

Research Award

  • Wilson Xu (China)
  • Elizabeth Lee (Switzerland)
  • Andrew Yang (Canada)

April 2018

SBMUN IV

Best Delegate

  • Juhi Shyamsukha (ILO)
  • Jeffrey Liu (JCC China)
  • Iman Malik (JCC Japan)
  • Adamya Srivastava (Martian War Crisis)

Outstanding Delegate

  • Sarah Tan (ILO)
  • Parth Asawa (Martian War Crisis)
  • Michael Lavery (JCC Japan)

Honorable Mention

  • Nelson Mu (Martian War Crisis)
  • Eric Lee (ILO)
  • Anushka Vijay (ILO)
  • Pranav Reddy (JCC China)
  • Amit Palekar (JCC Japan)

Verbal Commendation

  • Soumil Gupta (ILO)
  • Niranjan Bhatia (ILO)

Research Award

  • Juhi Shyamsukha (ILO)

March 2018

SCMUN 2018

Best Small Delegation

Best Delegate

  • Amita Mahajan (UNSC)
  • Nicholas Chen (Catalan JCC)

Outstanding Delegate

  • Hannah Noordeen (UNESCAP)
  • Soumil Gupta & Nelson Mu (G20)
  • Anirudh Chaudhary (Catalan JCC)

Honorable Mention

  • Sivam Agarwalla (UNESCAP)
  • Parth Asawa (Spanish JCC)
  • Amit Chandramouly (DISEC)

Research Award

  • Hannah Noordeen (UNESCAP)
  • Sivam Agarwalla (UNESCAP)

February 2018

BMUN LXVI

Best Club

Best Delegate

  • Amit Chandramouly (Crisis)

Outstanding Delegate

  • Anirudh Chaudhary (Historical Crisis)
  • Arthur Ji (UN-Habitat)
  • Jiani Tian & Alekhya Natarajan (WHO)

Verbal Commendation

  • Iman Malik & Aman Desai (ASEAN)
  • David Dang & Eric Wang (CSTD)
  • Nelson Mu & Pranav Reddy (UNSC)

Research Award

  • Amit Palekar & Joshua Onozawa (UNEP)

January 2018

SCVMUN 2018

Best Delegate

  • Jiani Tian & Alekhya Natarajan (UNHCR)
  • Amit Chandramouly & Anirudh Chaudhary (NATO)

Outstanding Delegate

  • Iman Malik & Aman Desai (UNESCO)
  • Sivam Agarwalla & Hannah Noordeen (LEGAL)
  • Brandon Guo & Parth Asawa (IAEA)
  • Adamya Srivastava & Brandon Ma (Historical Security Council)

Honorable Mention

  • Sarah Feng & Amita Mahajan (UNDP)
  • Juhi Shyamsukha & Philip Chau (UNEP)
  • Arthur Ji & David Dang (WHO)
  • Karl Goeltner & Eric Wang (DISEC)
  • Pranav Reddy & Nelson Mu (ECOSOC)
  • Nicholas Chen & Apoorva Sirigineedi (Security Council)

Verbal Commendation

  • Daniel Shamsoddini & Aditya Bhardwaj

Research Award

  • Parth Asawa & Brandon Guo (IAEA)
  • Jiani Tian & Alekhya Natarajan (UNHCR)
  • Adamya Srivastava & Brandon Ma (Historical Security Council)
  • Eric Lee & Cheryl Bai (SOCHUM)

January 2018

SCVMUN 2018 (Kennedy MUN Delegation)

Honorable Mention

  • Christopher Lee & Larry Wu (IAEA)

Verbal Commendation

  • Grace Wang & Ridhima Katare (UNESCO)

Research Award

  • Nathan Wang & Dylan Yang (DISEC)
  • Christopher Lee & Larry Wu (IAEA)
  • Medhansh Kashyap & Yash Saxena (UNHCR)
  • Sylvia Li & Janelle Cai (UNHCR)

November 2017

SMUNC 2017

Best Large Delegation

Best Delegate

  • Daniel Hong (UNEP)

Outstanding Delegate

  • Jiani Tian (WHO)
  • Nelson Mu (UNFCCC)
  • Sivam Agarwalla (Black Lives Matter)
  • Nicholas Chen (JCC CPC)
  • Parth Asawa (JCC KMT)

Honorable Mention

  • Karl Goeltner (UNSC)
  • Eric Wang (JCC Trojan)
  • Apoorva Sirigineedi (SADC)
  • Iman Malik (UNFCC)
  • Amita Mahajan (JCC US)

Verbal Commendation

  • David Dang (SADC)

Research Award

  • Amit Palekar (UNDP)

October 2017

GMUNC IV

Best Delegation

Best Delegate

  • Karl Goeltner (DISEC)
  • Sarah Feng (SADC)
  • Nicholas Chen (King Frederick's Court)
  • Brandon Guo & Jeffrey Liu (UNHSC)

Outstanding Delegate

  • Eric Wang (DISEC)
  • Nelson Mu (DISEC)
  • Parth Asawa (King Frederick's Court)
  • Sivam Agarwalla & Hannah Noordeen (UNHCR)
  • Amit Chandramouly & Anirudh Chaudhary (UK Cabinet)

Honorable Mention

  • Pranav Reddy (DISEC)
  • Jiani Tian & Alekhya Natarajan (UNHCR)
  • Vikramaditya Rajpal & David Dang (UK Cabinet)

Verbal Commendation

  • Amita Mahajan & Apoorva Sirigineedi (UNSC)

Research Award

  • Daniel Shamsoddini (DISEC)
  • Aditya Bhardwaj & Pranav Kumar (UK Cabinet)

May 2017

DMUNC XV

Best Delegate

  • Adamya Srivastava (UNOOSA)

Outstanding Delegate

  • Nicholas Chen (UNSC)

Honorable Mention

  • Apoorva Sirigineedi (SPECPOL)
  • Amit Palekar (DISEC)
  • Sivam Argawalla (WHO)

Verbal Commendation

  • Jen Huang (Soviet Afghan)
  • Hannah Noordeen (UNEP)
  • Anirudh Chaudhary (Carthage)

February 2017

BMUN LXV

Best Club

Outstanding Delegate

  • Amit Chandramouly & Joshua Onozawa (SPECPOL)
  • Amita Mahajan & Sarah Feng (ECOSOC)

Verbal Commendation

  • Marcus Plutowski & Audrey Tzeng (SC)
  • Justin Chen & Aidan Gottlieb (INTERPOL)
  • Sivam Argawalla & Brandon Guo (Legal)

February 2017

NAIMUN LIV

Outstanding Delegate

  • Jen Huang (Anonymous Hacker's Summit)

Honorable Mention

  • Amita Mahajan (DC City Council)
  • Sivam Agarwalla & Justin Chen (WHO)

Verbal Commendation

  • Nicholas Chen (US Senate)

February 2017

SCVMUN 2017

Best Delegate

  • Marcus Plutowski & Audrey Tzeng (DISEC)
  • Amita Mahajan & Apoorva Sirigineedi (UNHCR)

Outstanding Delegate

  • Jen Huang & Sarah Feng (UNHSC)
  • Nicholas Chen & Brandon Guo (UNSC)

Honorable Mention

  • Karl Goeltner & Anika Ramachandran (World Bank)
  • Eric Wang & Brandon Ma (ECOSOC)
  • Amit Palekar & Amit Chandramouly (IAEA)
  • Ashley Lin & Shreya Guha (UNESCO)

Verbal Commendation

  • Albert Qiu & Sadhana Indukuri (Legal)
  • Sivam Agarwalla & Justin Chen (WHO)
  • Anirudh Chaudhary & Kireeti Devarakonda (WHO)

November 2016

SMUNC 2016

Outstanding Large Delegation

Best Delegate

  • Nicholas Chen (USNSC)
  • Amita Mahajan (Ukraine in Crisis)
  • Marcus Plutowski (Alexander's War Council)
  • Brandon Ma (JCC Katipunan)

Outstanding Delegate

  • Sivam Agarwalla (South African Youth Empowerment)

Honorable Mention

  • Karl Goeltner (WEF)

Verbal Commendation

  • Amit Palekar (Arab League)
  • Daniel Hong (DISEC)
  • Apoorva Sirigineedi (UN Women)
  • Amit Chandramouly (SAARC)
  • Anika Ramachandran (111th US Senate)
  • Brandon Guo (Italic League)

October 2016

GMUNC III

Best Delegation

Best Delegate

  • Amit Chandramouly (SPECPOL)
  • Nicholas Chen (Chinese Politburo)

Outstanding Delegate

  • Sivam Agarwalla (SPECPOL)

Honorable Mention

  • Jen Huang (UK Exec)
  • Sarah Feng (UK Exec)
  • Anika Ramachandran (SPECPOL)

Verbal Commendation

  • Amita Mahajan (DISEC)
  • Justin Chen (Chinese Politburo)
  • Alekhya Natarajan (SPECPOL)
  • Apoorva Sirigineedi (SPECPOL)

Research Award

  • Amit Palekar (SPECPOL)
  • Eric Wang (DISEC)
  • Audrey Tzeng (UNSC)

© 2021 Monta Vista Model United Nations

Designed by Jeffrey Meng